ponedeljek, 27. februar 2023, ob 7. uriPZS

Planinska zveza Slovenije praznuje 130 let obstoja

V letošnjem letu organizirano planinstvo v Sloveniji praznuje že 130-letno tradicijo, Slovensko planinsko društvo, predhodnik Planinske zveze Slovenije, je bilo ustanovljeno 27. februarja 1893, krovna planinska organizacija pa je danes med najbolj množičnimi nevladnimi in prostovoljskimi organizacijami v Sloveniji in najbolj množična športna organizacija.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Planinska zveza Slovenije je naslednica Slovenskega planinskega društva, ki je bilo ustanovljeno 27. februarja 1893 v vrtnem salonu pri Maliču v Knafljevem prehodu v Ljubljani, danes na tem mestu stoji trgovska hiša Nama, kjer so za mandat petih let izvolili odbor. Prvi predsednik društva je bil Fran Orožen.

130_FB__002_

Glavna dejavnost planinske zveze je danes povezovanje društev in zagotavljanje pogojev za planinstvo v Sloveniji ter mednarodnem prostoru. Goji slovensko planinsko izročilo, izvaja prostovoljsko delo in deluje kot del civilne družbe, v javnem interesu in kot nacionalna panožna zveza s področja planinstva. Poslanstvo Planinske zveze Slovenije in celotne planinske organizacije je: Planinstvo kot način življenja.

ustanovitelji_SPD_fototeka_SPM
Glavni funkcionarji so ustanovnem občnem zboru 27.2.1893 potrdili pravila društva, kjer so zapisali, da je namen delovanja "spoznavati slovenske gore, planine in kraški svet ter pospeševati n olajšati potovanje po Kranjskem, Koroškem, Štajerskem in Primorskem." (fototeka SPM)

PZS združuje 297 društev s 60.744 člani (podatek za 2022), tako članov A, B, članov B1 (starejši od 65 let), članov S + Š (študentje in srednješolci) ter mladih članov P + O (predšolski in osnovnošolski otroci). Glede na število prebivalcev Republike Slovenije to pomeni 2,8 odstotka vsega prebivalstva.

A v gore hodi vsaj 350.000 naših državljanov in tudi vse več tujcev, ki jim je na voljo mreža vek kot 2 tisoč planinskih poti v skupni dolžini več kot 10 tisoč kilometrov po vsej Sloveniji.

Na današnji slovesnosti, ki bo ob 18.uri v Kinu Bežigrad, bomo počastili 130 let organiziranega planinstva v Sloveniji. Slavnostni nagovor bo imel minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, povabljene bo nagovoril tudi predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan. Prireditev ob 130-letnici Planinske zveze Slovenije je sodoben, svež in živ pogled na prvi slovenski celovečerni film V kraljestvu Zlatoroga, delo režiserk Nuše Komplet Peperko in Ajde Tomazin

 


Marčni Vestnik o blišču plezališč

Marčni Vestnik o blišču plezališč

nedelja, 19. marec 2023

Tema marčne številke Planinskega vestnika so plezališča - o opremljanju le-teh nekdaj in danes, o dilemah, ki se porajajo glede opremljanja, o projektu OSP. In prav o opremljanju plezališč in o plezanju, pa tudi življenju, spregovori Vili Guček, plezalec, učitelj, glasbenik in človek, ki pušča sledi ustvarjalnosti povsod.

Planinski vestnik v Knjižnici Otona Župančiča - pogovorni večer

Planinski vestnik v Knjižnici Otona Župančiča - pogovorni večer

sreda, 1. marec 2023

Vabljeni na pogovorni večer - v ponedeljek, 6. 3. 2023, ob 18 h, v Knjižnici Otona Župančiča v Ljubljani - o Planinskem vestniku, naši edini gorniški reviji in hkrati najstarejši reviji na Slovenskem, ki izhaja vse od leta 1895. O ustvarjanju, o idejah in pisanju, urednikovanju in zahtevni pripravi vsake številke se bo s člani uredništva z odgovornim urednikom Vladimirjem Habjanom na čelu pogovarjala Zdenka Mihelič.

Februarski Vestnik o podnebju in spreminjanju gora

Februarski Vestnik o podnebju in spreminjanju gora

četrtek, 16. februar 2023

V uvodniku predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan piše o letošnjih dveh pomembnih obletnicah: Letos mineva 130 let, odkar je nastalo Slovensko planinsko društvo, katerega naslednica je Planinska zveza Slovenije - tej obletnici je posvečen tudi poseben članek. In praznujemo 70 let od odprtja Slovenske planinske poti od Maribora do morja, čudovite zamisli prof. Ivana Šumljaka.

Iskanje med novicami