sobota, 7. januar 2023, ob 10. uriPZS

Mednarodni dan gora - pogovor z Olgo Kolenc

Ob 11. decembru, mednarodnem dnevu gora, so se v Mestni knjižnici in čitalnici Idrija z različnimi dogodki vključili v mednarodni festival Brati gore, ki ob podpori Alpske konvencije spodbuja praznovanje kulturne raznolikosti in hkrati podobnosti v Alpah ter povezuje gore in kulturo. V sodelovanju s PD Idrija so v studiu Idrijskih novic pripravili pogovor z Olgo Kolenc, ki je pri Planinski založbi izdala knjigo Pot do kamnitih src.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Moto branja je bilo »Ženske premikajo gore«, zato so idrijski planinci v sodelovanju z Mestno knjižnico in čitalnico Idrija medse povabili žensko, rojakinjo, ki premika gore.

Olga Kolenc se je leta 1953 rodila na Vojskem nad Idrijo, živi in dela v Novi Gorici. Piše poezijo in prozo ter haikuje, tudi narečno. Leta 2006 je izšla njena prva pesniška zbirka z naslovom Pot preobrazbe, leta 2020 pa zbirka z naslovom Z okna tiste kamre, obe z odtisi njenih likovnih del. Je članica goriškega literarnega kluba Govorica in Društva likovnih umetnikov severne Primorske, saj se ukvarja tudi s slikarstvom ter okoljsko in umetniško fotografijo. Literarna dela skupaj s fotografijami objavlja v uveljavljenih slovenskih revijah, v različnih zbornikih in koledarjih. Je dolgoletna redna zunanja sodelavka Planinskega vestnika. 

Olgo Kolenc so ob dnevu gora gostili tudi v kulturni oddaji TV studia Idrijskih novic. Z novinarko Anko Rudolf sta se sprehodili po njeni življenjski poti, povedala je, kako je preživljala prva otroška leta na Vojskem, pa tudi kako se je počutila, ko se je preselila v Novo Gorico. Sprehodili sta se po po njeni novi knjigi Pot do kamnitih src, v kateri opisuje manj znane kotičke vzdolž hribov in gora ob zahodni slovenski meji.



Vir: idrija.com

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

petek, 17. januar 2025

Januarski planinski vestnik je že izšel. V tokratni temi meseca pišemo o Mojstranških vevericah - plezalnih legendah iz Mojstrane. Ti mladi fantje so v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja prispevali k izjemnemu obdobju slovenskega alpinizma. Točno so vedeli, kaj si želijo, ob tem pa so si tudi upali in znali to izpeljati. Kdo so bile te naše legende, kaj vse so preplezali in doživeli, pišemo v osrednji temi, katere avtor je Vladimir Habjan, ki je tudi avtor ravnokar izdane knjige o Mojstranških vevericah.

Iskanje med novicami