sreda, 23. november 2022, ob 7. uriPZS

Katera dela bodo izšla naslednje leto v Planinski založbi?

Planinska založba PZS sledi že dolga leta poslanstvu izdajanja vodnikov in učbenikov s planinsko tematiko in s tem bo tudi nadaljevala naslednje leto. A poleg preventive spodbuja tudi izvirno planinsko/gorniško/alpinistično leposlovje.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Vladimir Habjan je od leta 2017 urednik Planinske založbe in kot je poudaril je bil namen založbe izdaja kakovostnih knjig, s katerimi izobražujemo planince, da varno stopajo v objem gora. »Letos je založba izdala odličen priročnik Osnove planinstva, ki je namenjen vsem, ki želijo izvedeti čim več o gorah in ki šele spoznavajo gorski svet. V podobnem slogu bo drugo leto izšel vodnik osnove turnega smučanja, ki bo namenjen vsem, ki se spoznavajo s tovrstno zimsko aktivnostjo. V pripravi je tudi učbenik o športnem plezanju

V lekturi so že zbrani spisi staroste slovenskega alpinizma Petra Mucka, ki jih je pred leti pisal za Planinski vestnik. Njegovi hudomušni spisi bodo prirejeni za knjigo, k temu pa je dodal nekaj novih poglavij. Delovni naslov knjige je Spomini starega alpinista.

5358519
Peter Muck (foto osebni arhiv)

Še eno leposlovje bo izšlo na podlagi izbora prispevkov v Planinskem vestniku. Jana Remic je več kot desetletje pisala članke in njene najboljše objave po izboru urednika bodo natisnjene v knjigi. »Njeno pisanje je romantično opisovanje doživljanja gorskega sveta s pomočjo prigod. Na podoben način se pripravljajo tudi izborni zapisi iz Planinskega vestnika Marjana Bradeška

Ob 130 letnici delovanja planinske organizacije bodo izdana izbrana dela alpinista in častnega člana PZS Toneta Škarje, ki jih je uredil Žarko Rovšček. »Polovica knjige je spremna beseda urednika, kot nekakšen esej, v katerem obdela Škarjevo delo. Besedila so vzeta iz Planinskega vestnika, iz časnikov in revij ter spletnih medijev,« dodaja Habjan.

tone_skarja_osebni_arhiv_1
Tone Škarja 

Januarja je v programu izid turnosmučarskega vodnika avtorja Tomaža Hrovata Čez planke s turnimi smučmi, kjer je nanizanih 65 tur v bližnji okolici Slovenije, največ v Avstriji. Njegova posebnost je, da vabi smučarje na vikend paket, kjer v enem kraju opravimo več turnih smukov.

V pripravi je tudi izbirni vodnik Karnijske Alpe avtorjev Vladimirja Habjana in Irene Mušič Habjan. Vodnik bo zelo obsežen, kar sto ciljev z vsega območja bo predstavljenih, in bo namenjen tako manj kot bolj izkušenim planincem.

Inštruktor planinske vzgoje Martin Šolar pripravlja vodnik Bohinjska planinska pot in upamo, da bo naslednje leto ugledal luč sveta.

Prav tako je v pripravi izbirni vodnik Kamniško-Savinjsko Alpe in Karavanke, ki ga pripravljata Andraž Poljanec in Irena Mušič Habjan.

9.DSC_8184_BRANA__SKUTA_IN_RINKE_F.HORVAT
Kamniško-Savinjske Alpe (foto Franci Horvat)

Za konec je urednik Planinskega založbe Vladimir Habjan še dodal, da na njegovo pobudo izvrstni pisec Dušan Škodič pripravlja novo delo od zgodovini Slovenskega planinskega društva, predhodnika Planinske zveze Slovenije in o alpinizmu pred prvo svetovno voljno, publikacija pa je namenjena obeležitvi 130-obletnice Slovenskega planinskega društva, ki bo naslednje leto.

Popusti_Planinska_trgovina__002_


Pripravila Barbara Gradič Oset

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

sreda, 18. september 2024

Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.

Dvojni poletni Vestnik o izjemni Veliki himalajski poti

Dvojni poletni Vestnik o izjemni Veliki himalajski poti

ponedeljek, 22. julij 2024

Tokratna tema dvojne poletne številke je Velika himalajska pot - ki sta jo mojstrsko ubesedila in s fotografijami začinila zakonca in naša vrhunska alpinista svetovnega kova Marija in Andrej Štremfelj. Pred tem sta Veliko himalajsko pot, dolgo kar 1700 kilometrov, lansko jesen tudi prehodila.

Junijski Vestnik o vplivu vremenskih ujm na planinske poti

Junijski Vestnik o vplivu vremenskih ujm na planinske poti

ponedeljek, 17. junij 2024

V junijski številki Planinskega vestnika smo se posvetili vplivu vremenskih ujm na planinske poti. Leto 2023 je bilo namreč leto ekstremnih vremenskih dogodkov, pišemo pa tudi o hidroloških ekstremih, ki bodo vse pogostejši, in o posodobljenih tablah na planinskih poteh.

Iskanje med novicami