petek, 4. februar 2022, ob 7.30 uriPZS

V navezi - razgled z gora vsako prvo nedeljo v mesecu na Prvem!

V navezi je nova oddaja na 1. programu Radia Slovenija, ki obljublja razgled z gora vsako prvo nedeljo v mesecu ob 14.30 na Prvem! Vabljeni k poslušanju premierne oddaje, ki je bila na sporedu 6. februarja, v radijskem arhivu!

Klikni na fotografijo za povečavo ...
V februarsko oddajo je voditelj in urednik oddaje Jure K. Čokl V navezo povabil vrhunskega alpinista, turnega smučarja, padalca in zdravnika Iztoka Tomazina, ki je pravkar napisal knjigo Na meji, v kateri pa ni govora samo o mejah na zemljevidih, ampak se avtor sooča predvsem z mejami drugih vrst.

Aleš Ogrin se je z gorskim reševalcem in strokovnim sodelavcem PZS Matjažem Šerkezijem podal v visokogorje in preveril, kako ugotovimo varnost snežne podlage, da nas ne bi presenetil plaz ter na kaj vse moramo biti pozorni, ko se odpravljamo v tako imenovani nekoristni svet pozimi.

Dr. Peter Mikša je pripravil vpogled v zgodovino prve slovenske odprave na Aconcaguo, ki je odprla vrata številnim uspehom slovenskih alpinistk in alpinistov v Patagoniji.

Oddaja prinaša za gornike najbolj ključne dogodke minulega meseca in napoveduje dogajanje v mesecu februarju.

Vabljeni k poslušanju oddaje V navezi: "Aconcagua je čakala na pogumne Slovence!", ki je bila na sporedu v 6. februarja ob 14.30, v spletnem arhivu 1. programa Radia Slovenija

-------------------------
Povezane novice:
Na meji, tihotapske zgodbe Iztoka Tomazina
Nedeljska reportaža in Svetovalni servis o varnejšem obisku gora pozimi | 1. program Radia Slovenija
Garnbret, Stražar, Tomazin in Manang na 16. Festivalu gorniškega filma

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami