ponedeljek, 9. november 2020, ob 8. uriPZS

Znani so zmagovalci fotonatečaja #LjubimGore 2020

Štiričlanska ocenjevalna komisija nagradnega fotonatečaja #LjubimGore, ki ga je z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE, d. d., organizirala Planinska zveza Slovenije, je imela tudi letos zahtevno nalogo, da je med 167 prejetimi fotografijami izbrala najboljše, ki bodo od 24. novembra na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Fotonatečaj #LjubimGore je tudi četrto leto zapored požel veliko zanimanja med obiskovalci gora, ki svoja doživetja vtisnejo v trajnejši spomin s fotografijo. Na natečaj je prispelo 167 fotografij izpod fotografskega prsta 61 različnih avtorjev. Vsak udeleženec je prejel bon v vrednosti 10 evrov za naročnino na Planinski vestnik.

Ocenjevalna komisija, ki so jo sestavljali profesionalni fotograf Blaž Košak - Blayo, predstavnica podjetja Cewe Jasna Medar, tehnični urednik Planinskega vestnika Emil Pevec in strokovna sodelavka PZS Hedvika Petkovšek, je skrbno pregledovala fotografije in izbrala slednje zmagovalce fotonatečaja.

1. mesto: Monika Škorjanc, Zatočišče za dušo

nagrajenka prejme darilni bon za CEWE izdelke v vrednosti 100 evrov

1MESTO_Zatocisce_za_duso_MSKORJANC

Obrazložitev: Fotografija je nastala v zgodnjih jutranjih urah na Malem Draškem vrhu. Meglice, ki se dvigajo nad dolino, so kontrast širni svobodi pogleda na višini. Brez motečih vremenskih elementov je mogoče čutiti brezmejno svobodo duha.

2. mesto: Miha Kokole, Čarobni božič na Veliki planini,

nagrajenec prejme darilni bon za CEWE izdelke v vrednosti 50 evrov

2MESTO_Miha_Kokole__arobni_bo_i__na_Veliki_planini

Obrazložitev: Tišina, ki jo je mogoče začutiti. Odtenki sive v kombinaciji z belo in čisto jasnino nudijo dušni mir utrujenim planincem.

3. mesto: Jernej Rodič, Povsod, kjer mi seže pogled,

nagrajenec prejme darilni bon za CEWE fotoplatno 30 x 40 cm

3MESTO_Jernej_Rodi__3

Obrazložitev: Zelo dobra kompozicija gora v barvni paleti, ki jo slika narava.

pzs_fotonatecaj_2019_logotipi

Nagrajene fotografije bodo v velikem formatu objavljene v Planinskem vestniku. Ocenjevalna komisija je izbrala še deset fotografij, avtorji katerih so Andrej Pavlin, Davor Košec, Igor Gruber, Klemen Petek, Luka Virag, Ožbe Marolt, Petra Ferjančič, Suzana Rengeo, Špela Potrebuješ in Tadej Žlahtič.

Trinajst izbranih fotografij bo na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani od 24. novembra. Odprtje razstave s podelitvijo nagrad fotografom bo 11. decembra 2020 v okviru dogodka Brati gore. Vljudno vabljeni!

Barbara Gradič Oset


Fotogalerija




Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

petek, 17. januar 2025

Januarski planinski vestnik je že izšel. V tokratni temi meseca pišemo o Mojstranških vevericah - plezalnih legendah iz Mojstrane. Ti mladi fantje so v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja prispevali k izjemnemu obdobju slovenskega alpinizma. Točno so vedeli, kaj si želijo, ob tem pa so si tudi upali in znali to izpeljati. Kdo so bile te naše legende, kaj vse so preplezali in doživeli, pišemo v osrednji temi, katere avtor je Vladimir Habjan, ki je tudi avtor ravnokar izdane knjige o Mojstranških vevericah.

Iskanje med novicami