petek, 27. september 2019, ob 15.30 uriPZS

Odkritje spomenika dr. Mihi Potočniku, starosti slovenskega planinstva

V četrtek, 26. septembra 2019, je v ljubljanskem Parku Mihe Potočnika razveseljivo število prisotnih počastilo svečano odkritje doprsnega kipa staroste slovenskega planinstva, alpinista, gorskega reševalca, predsednika Planinske zveze Slovenije in Gorske reševalne službe ter ustavnega sodnika.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Sorodniki in predstavniki Planinske zveze Slovenije so uvodoma položili cvetje na grob dr. Mihe Potočnika, katerega 112. obletnica rojstva bo v nedeljo 29. septembra. Starosta slovenskega planinstva in član t. i. zlate naveze je bil med letoma 1952 in 1965 na čelu Gorske reševalne službe in med letoma 1965 in 1979 Planinske zveze Slovenije, kjer je svoje delovanje zaznamoval z odločilnimi koraki v alpinizmu, naravovarstvu, planinski infrastrukturi in kulturi, poleg tega je bil eden najaktivnejših pobudnikov ustanovitve Triglavskega narodnega parka. Igral je v filmih V kraljestvu Zlatoroga in Triglavske strmine ter bil eden najzvestejših sodelavcev Planinskega vestnika.

potocnik_odkritje_spomenika_foto_gorazd_kavcic_gg
Spomenik sta odkrila predsednik PZS Jože Rovan in podžupan MOL Aleš Čerin (foto Gorazd Kavčič/Gorenjski glas)

Slovenska planinska himna Oj, Triglav, moj dom je sončnega jesenskega popoldneva zazvenela v osrčju Ljubljane. "Veseli me, da je Ljubljana poimenovala park po Mihi Potočniku, od tod se tako lepo vidi kamniške planine in Mihu še posebej ljube Julijske Alpe. V Ljubljani je bilo leta 1893 tudi ustanovljeno Slovensko planinsko društvo, tu so delovali številni pomembni planinci, spomenik Mihi Potočniku je v mojih očeh tudi priznanje celotni planinski srenji," je v svojem nagovoru izpostavil predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan, Potočnikovemu spominu pa sta se z besedo poklonila tudi njegov sin Miha Potočnik ml. in podžupan Mestne občine Ljubljana Aleš Čerin.

potocnik_spomenik_pzs_foto_matej_planko
Vsi še živeči predsedniki PZS in drugi pomembni predstavniki planinske organizacije na slovesnem odkritju spomenika dr. Mihi Potočniku, starosti slovenskega planinstva (foto Matej Planko)

V kulturnem programu je Gorenjski oktet zapel pesmi, ki so bile Potočniku nekdaj še posebej ljube, tudi njegovo najljubšo Moja kosa je križavna. Spomenik sta odkrila podžupan MOL Aleš Čerin in predsednik PZS Jože Rovan. Slovesnega dogodka ob ljubljanskih Žalah so se poleg Potočnikovih sorodnikov udeležili predstavniki planinskih društev, Olimpijskega komiteja Slovenije, ministrstev, planinskih zvez z avstrijske Koroške in iz Furlanije ter vsi še živeči predsedniki PZS - poleg Rovana tudi Bojan Rotovnik, Franci Ekar, Andrej Brvar in Tomaž Banovec.

potocnik_spomenik_rovan_foto_gorazd_kavcic_gg
V ljubljanskem Parku Mihe Potočnika je razveseljivo število prisotnih počastilo svečano odkritje doprsnega kipa staroste slovenskega planinstva (foto Gorazd Kavčič/Gorenjski glas)

-------------------------
Povezana novica:

Fotogalerija




Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami