petek, 27. september 2019, ob 15.30 uriPZS

Odkritje spomenika dr. Mihi Potočniku, starosti slovenskega planinstva

V četrtek, 26. septembra 2019, je v ljubljanskem Parku Mihe Potočnika razveseljivo število prisotnih počastilo svečano odkritje doprsnega kipa staroste slovenskega planinstva, alpinista, gorskega reševalca, predsednika Planinske zveze Slovenije in Gorske reševalne službe ter ustavnega sodnika.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Sorodniki in predstavniki Planinske zveze Slovenije so uvodoma položili cvetje na grob dr. Mihe Potočnika, katerega 112. obletnica rojstva bo v nedeljo 29. septembra. Starosta slovenskega planinstva in član t. i. zlate naveze je bil med letoma 1952 in 1965 na čelu Gorske reševalne službe in med letoma 1965 in 1979 Planinske zveze Slovenije, kjer je svoje delovanje zaznamoval z odločilnimi koraki v alpinizmu, naravovarstvu, planinski infrastrukturi in kulturi, poleg tega je bil eden najaktivnejših pobudnikov ustanovitve Triglavskega narodnega parka. Igral je v filmih V kraljestvu Zlatoroga in Triglavske strmine ter bil eden najzvestejših sodelavcev Planinskega vestnika.

potocnik_odkritje_spomenika_foto_gorazd_kavcic_gg
Spomenik sta odkrila predsednik PZS Jože Rovan in podžupan MOL Aleš Čerin (foto Gorazd Kavčič/Gorenjski glas)

Slovenska planinska himna Oj, Triglav, moj dom je sončnega jesenskega popoldneva zazvenela v osrčju Ljubljane. "Veseli me, da je Ljubljana poimenovala park po Mihi Potočniku, od tod se tako lepo vidi kamniške planine in Mihu še posebej ljube Julijske Alpe. V Ljubljani je bilo leta 1893 tudi ustanovljeno Slovensko planinsko društvo, tu so delovali številni pomembni planinci, spomenik Mihi Potočniku je v mojih očeh tudi priznanje celotni planinski srenji," je v svojem nagovoru izpostavil predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan, Potočnikovemu spominu pa sta se z besedo poklonila tudi njegov sin Miha Potočnik ml. in podžupan Mestne občine Ljubljana Aleš Čerin.

potocnik_spomenik_pzs_foto_matej_planko
Vsi še živeči predsedniki PZS in drugi pomembni predstavniki planinske organizacije na slovesnem odkritju spomenika dr. Mihi Potočniku, starosti slovenskega planinstva (foto Matej Planko)

V kulturnem programu je Gorenjski oktet zapel pesmi, ki so bile Potočniku nekdaj še posebej ljube, tudi njegovo najljubšo Moja kosa je križavna. Spomenik sta odkrila podžupan MOL Aleš Čerin in predsednik PZS Jože Rovan. Slovesnega dogodka ob ljubljanskih Žalah so se poleg Potočnikovih sorodnikov udeležili predstavniki planinskih društev, Olimpijskega komiteja Slovenije, ministrstev, planinskih zvez z avstrijske Koroške in iz Furlanije ter vsi še živeči predsedniki PZS - poleg Rovana tudi Bojan Rotovnik, Franci Ekar, Andrej Brvar in Tomaž Banovec.

potocnik_spomenik_rovan_foto_gorazd_kavcic_gg
V ljubljanskem Parku Mihe Potočnika je razveseljivo število prisotnih počastilo svečano odkritje doprsnega kipa staroste slovenskega planinstva (foto Gorazd Kavčič/Gorenjski glas)

-------------------------
Povezana novica:

Fotogalerija




Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

petek, 16. maj 2025

V majski številki Planinskega vestnika izpostavljamo ustvarjalnost Damirja Šantka iz Planinske zveze Hrvaške, ki kar prekipeva od dejavnosti. Aktiven je v raznih odborih in komisijah, piše članke za revijo Hrvatski planinar, piše knjige o svojih gorniških podvigih na visoke in nižje vrhove, poroča o svojih potovanjih po vseh celinah sveta, piše zgodbe za otroke in mlade, se potaplja in o tem je napisal knjige, riše stripe, fotografira, pel in nastopal je z več ansambli, izdal več albumov ... Spoznajte torej nadvse zanimivega človeka in predvsem njegovo ustvarjalnost.

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

sreda, 16. april 2025

V letošnji aprilski številki naše in vaše naj revije Planinski vestnik je tema meseca Strah v gorah. Strah je naš življenjski sopotnik, neotipljiv kot naša senca je v naši za vesti in globoko v podzavesti. Koliko obrazov strahu smo spoznali v gorah? V mini anketi o tem, česa nas je najbolj strah v gorah, smo dobili 147 odgovorov, in med vsemi je največ odgovorov požel strah pred nenadno spremembo vremena. Kateri strahovi še sledijo ter zakaj se sploh pojavi strah in kako najti ravnotežje med odsotnostjo in prisotnostjo strahu, pa najdete v tej številki Planinskega vestnika.

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Iskanje med novicami