sreda, 14. november 2018, ob 9.40 uriPZS

Pravljičarija pod Triglavom za prav vse po vrsti!

Veselimo se, majhni in veliki ljubitelji dobrih zgodb! Na svetlem je zbirka desetih pravljic iz čarne dežele v zadnji dolini pod Triglavom, kjer prijateljujejo vile, škrati, Krivopete in gozdne živali, s katerimi se je nekaj časa družila tudi mestna pitbulka z do vrha in še čez napolnjenim košem ljubezni v srcu, da so se njene topline nalezli vsi prebivalci Pravljičarije. Pod pravljične zgodbe iz planinskega sveta se podpisuje Kristina Menih, ki jo bralci Planinskega vestnika že poznajo po prisrčnih, izvirnih in poučnih pravljicah.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Pravljičarija pod Triglavom, namenjena otrokom in odraslim, je zbirka desetih pravljic publicistke, priznane pravljičarke in pripovedovalke Kristine Menih, ki jih je z ilustracijami obogatil Jernej Kovač Myint. V zadnji dolini pod Triglavom se končuje človeku poznano življenje in se začenja domišljijski svet sanj. V svetu drugačnih zgodb se ne glede na razlike pletejo povezave poštenih duš, ki mislijo dobro. Prijateljstva med hišno ljubljenko, pitbulko Dixie, medvedom Demom, ježkom Pleškom, vilami, škrati in drugo visokogorsko in obmorsko druščino so še kako mogoča, zanimiva in tudi poučna.

Pravljice:
  • Zakaj v Kranju ni morja?
  • Dixie v planinskem svetu
  • Ježek Plešek in ježka Nežika
  • Vlado in lisjak Lisko
  • Lein prvi vzpon na Triglav
  • Januarske prigode svizca Zvisa in njegove sestrične Mične
  • Spomladanske težave medveda Dema
  • Vrtni palček in gozdni škrat
  • Zgodba o izgubljenem gumbu
  • Gorska vila in Krivopete

pravljicarija_pod_triglavom_ilustracija_jernej_kovac_myint
Ježek Plešek in ježka Nežika iz Pravljičarije pod Triglavom - ilustracija Jerneja Kovača Myinta

"Je že res, da je v naravi vse manj nerazloženega in neznanega, a pridiha skrivnostnosti vseeno ne more potlačiti še tako utemeljen znanstvenikov "hladni razum". Legende se prenašajo iz roda v rod že tisočletja, duh gorskih bitij je prisoten vedno in povsod. Zakaj bi zatrli domišljijo in hrepenenja, ki nas vznemirjajo in nam radostijo življenje? Res ni mogoče, da se "vkup vzamejo" tudi ti, ki so si drugače v laseh? O tem nas sicer prepričujejo stereotipi, a nič ni nemogočega - pa skujmo nove! V svetu drugačnih zgodb se ne glede na razlike pletejo povezave poštenih duš," je knjigo na pot pospremila urednica Anka Rudolf ter dodala: "Vsekakor navdušujoče branje za prav vse po vrsti!"

Kristina Menih, s statusoma samostojne kulturne ustvarjalke - književnice in performerke, novinarka, ki je dobro desetletje kot dopisnica z Obale sodelovala z dnevnikom Večer, publicistka, soavtorica priročnikov in pionirka sprostitvenih tehnik za sproščanje otrok, pobudnica sprostitvene in ekološke vzgoje, pravljičarka, zbiralka življenjskih zgodb, avtorica romana Lešnikova torta usodnih vezi, pripovedovalka zgodb za odrasle in otroke. Njene pravljice so objavljene na radiu Trst A, na Radiu Slovenija, na dveh zgoščenkah in v knjigah. Poldrugo leto uspešno sodeluje s Planinskim vestnikom.

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami