četrtek, 8. februar 2018, ob 9. uriPZS

Planinski vestnik praznuje 123 let z novo spletno stranjo

Planinski vestnik, ki slovenske ljubitelje gora razveseljuje že 123 let, častitljivi rojstni dan praznuje s selitvijo na novo spletno stran, kjer je poleg aktualnih vsebin dostopen tudi celoten digitalni arhiv najstarejše še izhajajoče slovenske revije.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Planinski vestnik je že konec 19. stoletja naznanil slovenski kulturni praznik, saj je prva številka revije - takrat kot glasilo Slovenskega planinskega društva v Ljubljani - izšla 8. februarja 1895. V vseh obdobjih svojega izhajanja je bil ogledalo dela planinske organizacije, gorniške kulture, odraz splošnih razmer in doživljanja gora Slovencev, danes pa predstavlja najpopolnejši zgodovinski arhiv slovenskega planinstva in njegove krovne organizacije, Planinske zveze Slovenije.

Zaradi moderne zasnove, ki sledi svetovnim gibanjem tovrstnega založništva, v zadnjih letih doživlja nov, mladosten vzpon. Ne bere se kot običajna revija, temveč kot povabilo planincem, alpinistom, smučarjem, kolesarjem, jamarjem, jadralnim padalcem … ali zgolj gorskim estetom, skratka vsem, ki vam veliko pomeni, da se s svojih aktivnosti v gorah vrnete domov zadovoljni in notranje izpolnjeni.

planinski_vestnik_naslovnice

Že v dneh pred 123-letnico izdajanja se je najstarejša slovenska revija preselila na novo spletno stran planinskivestnik.pzs.si, kjer je dostopen tudi celoten digitalni arhiv revije, kar vam omogoča brskanje po občudovanja vredni preteklosti slovenskega planinstva.

Planinski vestnik je
za marsikoga nepogrešljivi spremljevalec tako v gorah kot v dolini. Posamezna številka revije, ki jo najdete v Planinski trgovini PZS in na več kot 200 prodajnih mestih po Sloveniji, stane 3,90 , celoletna naročnina (11 številk) znese 39,00 €, s četrtinskim popustom pa ga prebiramo člani PZS  - za skupno 29,25 €.

Iskrene čestitke Vestniku in njegovim ustvarjalcem z urednikom Vladimirjem Habjanom na čelu. Odličnega čtiva se veselimo tudi v prihodnje!

------------
Povezane novice:

Planinski vestnik, mladosten 120-letnik
Brez Planinskega vestnika ne bi bilo planinstva, kot je - zavednega, samozavestnega in dobrovoljnega
Planinski vestnik v slovenskem hramu demokracije
Planinska noč knjige: Ko med platnicami zadiši po gorah
Med griči smo Brali gore in Planinski vestnik
Planinski vestnik zanosno v leto 2018
Vladimir Habjan - Čez rob: Gore prebujajo celo paleto čustev

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami