četrtek, 7. december 2017, ob 12.30 uriPZS

Ljubim gore, berem gore

V petek, 1. decembra, ob 18. uri smo v Slovenskem planinskem muzeju dvojno praznovali: podelili smo nagrade najboljšim fotografom, izbranim v okviru natečaja #LjubimGore, obenem pa z literarnim večerom v okviru festivala Alpske konvencije Brati gore obeležili tudi mednarodni dan gora.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Voditeljsko vlogo je opravil Aljaž Pogačnik, višji kustos Gornjesavskega muzeja Jesenice. K pozdravnemu nagovoru je povabil Ireno Lačen Benedičič, direktorico Slovenskega planinskega muzeja, ter Mateja Planka, sekretarja Planinske zveze Slovenije. Slednji je ob obrazložitvah Emila Pevca, tehničnega urednika Planinskega vestnika, podelil nagrade fotonatečaja prvim trem nagrajencem: Primožu Šenku, Sandiju Bertonclju in Roku Vovku. Poleg trojice zmagovalnih so ocenjevalci za razstavo izbrali še deset fotografij – avtorji so Miha Kokole, Matjaž Vrtačič, Sandra Boštjančič, Iztok Grilc, Matic Peternel, Aleš Frelih, Nejc Suhadolnik, Aleš Krivec in Sandi Bertoncelj.

ljubim_gore_berem_gore_fotografi_foto_katja_zvan
Nagrajeni avtorji fotografij na natečaju #LjubimGore z generalnim sekretarjem PZS Matejem Plankom in predstavnico podjetka Cewe Mašo Zavrtanik (foto Katja Žvan, arhiv GMJ-Slovenski planinski muzej)

Direktorica Slovenskega planinskega muzeja je v prazničnem vzdušju partnerjem podelila zahvale ob prejemu nagrade živa za najboljši slovanski muzej v letu 2017. V nadaljevanju so gosti Vladimir Habjan, Irena Mušič Habjan in Dušan Škodič v pogovoru s Sašo Mesec, kustodinjo za planinstvo, predstavili svoja izbrana planinska literarna dela. Umetniški večer, ki se ga je udeležilo več kot 60 obiskovalcev, se je z ogledom fotografske razstave ob pogostitvi in klepetu med gosti, nagrajenci, obiskovalci in zaposlenimi Slovenskega planinskega muzeja prelil v prijetno družabno snidenje.

ljubim_gore_berem_gore_pogovor_foto_katja_zvan
Pogovor Brati gore z Dušanom Škodičem, Ireno Mušič Habjan in Vladimirjem Habjanom je vodila Saša Mesec. (foto Katja Žvan, arhiv GMJ-Slovenski planinski muzej)

Nagrajene fotografije si lahko v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani ogledate do 10. januarja 2018.

Saša Mesec

------------------------
Povezane novice:
Znani so zmagovalci fotonatečaja #LjubimGore
Ljubim gore, berem gore v Slovenskem planinskem muzeju
Slovenskemu planinskemu muzeju nagrada živa za najboljši slovanski muzej
Brati gore 2017 - dogodki po vsej Sloveniji


Fotogalerija

Avtor: Katja Žvan, arhiv GMJ-Slovenski planinski muzej




Junijski Vestnik o smrti in življenju

Junijski Vestnik o smrti in življenju

četrtek, 19. junij 2025

V junijski številki Planinskega vestnika v temi meseca pišemo o smrti, smrti v gorah in spoprijemanju z njo, z izgubo tovarišev, prijateljev, najbližjih ..., pa o vračanju in vztrajanju nazaj v življenje - od bolečine do spoštljivega spomina. Z nami delijo svoja razmišljanja številni, ki so bili pripravljeni deliti svoje izkušnje, bolečino, dojemanje smrti in uvide o njej. In nenazadnje po srečanju s smrtjo ugotavljajo, da gore vendarle so življenje in življenje je kljub vsemu "pozitiv vajbrejšn".

Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

petek, 16. maj 2025

V majski številki Planinskega vestnika izpostavljamo ustvarjalnost Damirja Šantka iz Planinske zveze Hrvaške, ki kar prekipeva od dejavnosti. Aktiven je v raznih odborih in komisijah, piše članke za revijo Hrvatski planinar, piše knjige o svojih gorniških podvigih na visoke in nižje vrhove, poroča o svojih potovanjih po vseh celinah sveta, piše zgodbe za otroke in mlade, se potaplja in o tem je napisal knjige, riše stripe, fotografira, pel in nastopal je z več ansambli, izdal več albumov ... Spoznajte torej nadvse zanimivega človeka in predvsem njegovo ustvarjalnost.

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

sreda, 16. april 2025

V letošnji aprilski številki naše in vaše naj revije Planinski vestnik je tema meseca Strah v gorah. Strah je naš življenjski sopotnik, neotipljiv kot naša senca je v naši za vesti in globoko v podzavesti. Koliko obrazov strahu smo spoznali v gorah? V mini anketi o tem, česa nas je najbolj strah v gorah, smo dobili 147 odgovorov, in med vsemi je največ odgovorov požel strah pred nenadno spremembo vremena. Kateri strahovi še sledijo ter zakaj se sploh pojavi strah in kako najti ravnotežje med odsotnostjo in prisotnostjo strahu, pa najdete v tej številki Planinskega vestnika.

Iskanje med novicami