četrtek, 7. december 2017, ob 12.30 uriPZS

Ljubim gore, berem gore

V petek, 1. decembra, ob 18. uri smo v Slovenskem planinskem muzeju dvojno praznovali: podelili smo nagrade najboljšim fotografom, izbranim v okviru natečaja #LjubimGore, obenem pa z literarnim večerom v okviru festivala Alpske konvencije Brati gore obeležili tudi mednarodni dan gora.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Voditeljsko vlogo je opravil Aljaž Pogačnik, višji kustos Gornjesavskega muzeja Jesenice. K pozdravnemu nagovoru je povabil Ireno Lačen Benedičič, direktorico Slovenskega planinskega muzeja, ter Mateja Planka, sekretarja Planinske zveze Slovenije. Slednji je ob obrazložitvah Emila Pevca, tehničnega urednika Planinskega vestnika, podelil nagrade fotonatečaja prvim trem nagrajencem: Primožu Šenku, Sandiju Bertonclju in Roku Vovku. Poleg trojice zmagovalnih so ocenjevalci za razstavo izbrali še deset fotografij – avtorji so Miha Kokole, Matjaž Vrtačič, Sandra Boštjančič, Iztok Grilc, Matic Peternel, Aleš Frelih, Nejc Suhadolnik, Aleš Krivec in Sandi Bertoncelj.

ljubim_gore_berem_gore_fotografi_foto_katja_zvan
Nagrajeni avtorji fotografij na natečaju #LjubimGore z generalnim sekretarjem PZS Matejem Plankom in predstavnico podjetka Cewe Mašo Zavrtanik (foto Katja Žvan, arhiv GMJ-Slovenski planinski muzej)

Direktorica Slovenskega planinskega muzeja je v prazničnem vzdušju partnerjem podelila zahvale ob prejemu nagrade živa za najboljši slovanski muzej v letu 2017. V nadaljevanju so gosti Vladimir Habjan, Irena Mušič Habjan in Dušan Škodič v pogovoru s Sašo Mesec, kustodinjo za planinstvo, predstavili svoja izbrana planinska literarna dela. Umetniški večer, ki se ga je udeležilo več kot 60 obiskovalcev, se je z ogledom fotografske razstave ob pogostitvi in klepetu med gosti, nagrajenci, obiskovalci in zaposlenimi Slovenskega planinskega muzeja prelil v prijetno družabno snidenje.

ljubim_gore_berem_gore_pogovor_foto_katja_zvan
Pogovor Brati gore z Dušanom Škodičem, Ireno Mušič Habjan in Vladimirjem Habjanom je vodila Saša Mesec. (foto Katja Žvan, arhiv GMJ-Slovenski planinski muzej)

Nagrajene fotografije si lahko v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani ogledate do 10. januarja 2018.

Saša Mesec

------------------------
Povezane novice:
Znani so zmagovalci fotonatečaja #LjubimGore
Ljubim gore, berem gore v Slovenskem planinskem muzeju
Slovenskemu planinskemu muzeju nagrada živa za najboljši slovanski muzej
Brati gore 2017 - dogodki po vsej Sloveniji


Fotogalerija

Avtor: Katja Žvan, arhiv GMJ-Slovenski planinski muzej




Novembrski Vestnik z odpravami

Novembrski Vestnik z odpravami

nedelja, 17. november 2024

Novembrska številka Planinskega vestnika je posvečena odpravam naših alpinistov, ki pritrjujejo Grošljevi misli, da se je z vsake odprave vrnil drugačen. Iskali smo povezavo med tremi na videz popolnoma različnimi odpravami, ki pa so alpinistom pustile globok pečat in mogoče celo postavile temelj uspešnejšim odpravam, ki šele prihajajo. Na naslovnici, katere avtor je naš vrhunski alpinist Marko Prezelj, je prikaz drugega dneva prvega vzpona na Nanada Shori, 6344 m. V ozadju vzhodni vrh Nanda Devi.

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

četrtek, 17. oktober 2024

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika, ki ga na naslovnici krasijo zlati macesni z Ledvičko v dolini Triglavskih jezer, je Idrijsko-Cerkljanska planinska pot v devetih etapah. Zakaj je dobila ta najbolj nakodrana vezna pot svoje mesto v Planinskem vestniku, kaj vse je na njej doživel naš odgovorni urednik Vladimir Habjan in kako jo vidi intervjuvanka Anka Rudolf, ki je poskrbela v PD Idrija za izid novega vodnika po tej poti, boste izvedeli v tem Vestniku.

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

sreda, 18. september 2024

Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.

Iskanje med novicami