ponedeljek, 16. december 2019

Decembrski Vestnik o pticah v gorah

Zopet smo tu - decembrska številka Planinskega vestnika je pred vami. Tema meseca so ptice v gorah, ob tem pa najdete še veliko zanimih člankov, tudi iz sveta športnega plezanja, fotonatečaja in pravljic; potepamo se v tujini, z nami na pot pa vas vabimo na različne vrhove po Sloveniji.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Triglavski dom na Kredarici pozimi Nejc Rošer
Tokrat vam besede namenja kar odgovorni urednik Vladimir Habjan:

Že dalj časa sem si želel vodilno temo, kjer bi predstavili ptice gorskega sveta Slovenije. In tu je. Na roko nam je šel poznavalec Tomaž Mihelič, s katerim sva se oktobra na obletnici Tinetovega slovesa nasproti Triglava le dogovorila za članke. Dobro je tole speljal. V nadaljevanju sli kar precej branja. Naš stalni in plodoviti sodelavec Jurij Ravnik je pripravil celo temo o športnem plezanju in letošnjih uspehih, ki smo jo zaradi obilice gradiva razpolovili na december in januar.
 
V tej številki lahko preberete obsežen in zanimiv pogovor s strašno (dobro, se razume) Janjo Garnbret. Drugi intervju je pa bolj gorski, in sicer z Milanom Romihom, ki je nedavno v samozaložbi izdal nov gorniški roman. Ga ravno berem, zato še ne morem komentirati, lahko pa v decembrski številki že preberete recenzijo knjige.
 
V rubriki Z nami na pot so se znašli različni vrhovi naše lepe Slovenije - vabimo vas na Poldanovec, 1299 m, Areh, 1247 m, Vošco, 1737 m, Trupejevo poldne, 1931 m, Maloško poldne, 1828 m, Kresišče, 1839 m, in Goli vrh, 1787 m.
 
Spet se je potrudila Kristina Menih in za malčke spesnila lepo novoletno zgodbico. Posebej opozarjam na odličen pregled zgodovine Planinske založbe Planinske zveze Slovenije oz. založbene dejavnosti še v okvirih SPD (a poznate to kratico?). Štosni so tudi vojaški spomini Lojzeta Budkoviča, ki je služil v gorski enoti. Pa še je za brati, ne morem našteti čisto vsega, saj razumete ... 
 
Na koncu se zahvaljujem vsem, ki nas podpirate. Kot sem zapisal v uvodniku, dokler nas boste podpirali (to pomeni kupovali revijo!), bomo z vami, sicer se bomo poslovili. Te dni sem bral zadnji uvodnik Bojana Korsike, urednika Vzajemne. Revije pač tudi žalostno ukinjajo. Upam, da bo najstarejša revija v Sloveniji, ki še izhaja, zdržala še naprej.
 
Pa srečno in čuvajte se na gorskih poteh!
Vaš urednik Vladimir Habjan


Novembrski Vestnik z odpravami

Novembrski Vestnik z odpravami

nedelja, 17. november 2024

Novembrska številka Planinskega vestnika je posvečena odpravam naših alpinistov, ki pritrjujejo Grošljevi misli, da se je z vsake odprave vrnil drugačen. Iskali smo povezavo med tremi na videz popolnoma različnimi odpravami, ki pa so alpinistom pustile globok pečat in mogoče celo postavile temelj uspešnejšim odpravam, ki šele prihajajo. Na naslovnici, katere avtor je naš vrhunski alpinist Marko Prezelj, je prikaz drugega dneva prvega vzpona na Nanada Shori, 6344 m. V ozadju vzhodni vrh Nanda Devi.

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

četrtek, 17. oktober 2024

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika, ki ga na naslovnici krasijo zlati macesni z Ledvičko v dolini Triglavskih jezer, je Idrijsko-Cerkljanska planinska pot v devetih etapah. Zakaj je dobila ta najbolj nakodrana vezna pot svoje mesto v Planinskem vestniku, kaj vse je na njej doživel naš odgovorni urednik Vladimir Habjan in kako jo vidi intervjuvanka Anka Rudolf, ki je poskrbela v PD Idrija za izid novega vodnika po tej poti, boste izvedeli v tem Vestniku.

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

sreda, 18. september 2024

Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.

Iskanje med novicami