sobota, 16. januar 2016, ob 15. uriPZS

Mesec je naokoli, Planinski vestnik pa v nabiralnikih in policah

Prva od enajstih številk Planinskega vestnika (julijska številka bo dvojna) ponuja zanimivo pa tudi okusno branje. Vsebine so kot vedno vredne branja, za cedenje sline pa poskrbi tema meseca: Prehrana v gorah.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Na kazalo tokratne številke se je uvrstilo 23 prispevkov. In če je tema meseca zelo splošna in tudi obsežna, so se avtorji naslednjih prispevkom posvetili vsebinam, ki jim ponavadi ne posvečamo toliko pozornosti.

Zagotovo je vredno omeniti stalno rubriko Z nami na pot, ki nam predstavi čudovito in pestro Triglavsko smučarsko magistralo. S slednjo želi opraviti vsak pravi ljubitelj turne smuke. Vsak pravi športni plezalec pa si želi plezati kot to počne »čudežni« Adam Ondra, tokratni intervjujanec Mira Steinbucha.

Naravoslovnih prispevkov željni bralci se bodo najbolj razveseljili besed o geoloških zanimivostih Karavank ter (Pika)polonicah. Miha Pavšek pa se je zopet razpisal o vremenu oz. o jesenskem vremenskem narobe svetu. Alpinisti, katerim so ljubši skalni oprimki kot udarci cepinov, se z njim sicer ne morejo strinjati, oralci snega pa svojih potreb še niso zadovoljili. So se pa s snegom borili člani patagonske odprave na Cerro San Lorenzo, o kateri se tudi najde daljši prispevek.

Ob končanem 120. letu Planinskega vestnika se je zaključil tudi foto natečaj - zmagovalne fotografije najdete prav v januarski številki, Zdenka Mihelič pa je verjetno še zadnjič razmišljala o preteklem jubilejnemu letu. Sicer pa je pisala tudi še o podeljenih priznanjih PZS ter povzela priporočila ob zimskem udejstvovanju v gorah.

V kulturnih vsebinah si boste lahko prebrali zgodbe o vodi, med njimi tudi tisto o nastanku Blejskega jezera. Zaključimo pa s prakticiranjem muzejske pedagoške dejavnosti Slovenskega planinskega muzeja.

PDF Uvodnik in kazalo (1,8 MB)

Želimo vam prijetno branje!


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami