petek, 25. september 2015, ob 13. uriPZS
Marjeta Keršič Svetel o vlogi Frana Orožna pri slovenskem planinstvu
Bila je podpredsednica Mednarodne zveze za varstvo in trajnostni razvoj Alp ter generalna sekretarka slovenske veje Mountain Wilderness – Društva za ohranjanje neokrnjene narave. Med drugim trenutno predava na Višji šoli za turizem v Ljubljani, je članica Komisije za varstvo gorske narave pri PZS, kjer skrbi za strokovno plat izobraževanja, ter sodelavka projekta Spoznavajmo in uživajmo.
Tokratni Dnevi evropske kulturne dediščine bodo v Knjižnici Laško posvečeni Laščanu, geografu in zgodovinarju Franu Orožnu (1853–1912). Učil je na učiteljiščih, napisal nekaj učbenikov in razprav ter prirejal zemljevide in atlase za slovenski jezik.
Osredotočili se bomo na njegovo delovanje v Slovenskem planinskem društvu, ki ga je ustanovil l. 1893 in mu predsedoval do l. 1908. Bil pa je tudi pobudnik izdajanja revije Planinski vestnik, ki je začela izhajati l. 1895.
Marjeta Keršič Svetel bo v svojem predavanju orisala vlogo Frana Orožna pri začetkih slovenskega planinstva kot organizirane dejavnosti, njegove aktivnosti pri Slovenskem planinskem društvu in pri reviji Planinski vestnik. Izpostavila bo takratno dojemanje planinstva, ki je imelo predvsem domoznanski in kulturni, pa tudi zelo močan narodnozavedni značaj.
Temu je sledil Planinski vestnik kot najstarejša slovenska revija, ki nepretrgoma izhaja še danes. Na začetku je vestnik obravnaval tudi strokovne teme s področja geologije, geografije, botanike, etnologije idr.
Za vse našteto gredo številne zasluge prav Franu Orožnu in to velja obujati tudi danes.
Na večeru bo tudi odprtje razstave ob 120-letnici izhajanja Planinskega vestnika, ki jo je pripravila Planinska zveza Slovenije, in razstave Knjižnice Laško o Franu Orožnu. Na ogled bosta možni do 20. oktobra 2015.
Poznavalka gora in planinstva Marjeta Keršič Svetel bo skozi predavanje in ob razstavi spomnila na zasluge našega rojaka Frana Orožna pri začetkih organiziranega planinstva na Slovenskem. Orožnova dediščina je pomembna in aktualna v narodnem merilu, še toliko bolj pa bi se je morali zavedati v lokalnem okolju.
Iskreno vabljeni na zanimivo domoznansko predavanje!
Več o razstavi (174 kB)
-------------------------
Povezane novice:
Planinski vestnik, mladosten 120-letnik
Planinski vestnik - 120 let z nami na planinskih poteh
Brez Planinskega vestnika ne bi bilo planinstva, kot je - zavednega, samozavestnega in dobrovoljnega
Planinska noč knjige: Ko med platnicami zadiši po gorah
Planinski vestnik - svež in spočit z dopusta