sobota, 19. september 2015, ob 9. uriPZS

Planinski vestnik v Kranju napoveduje Everest

Razstava Planinski vestnik - 120 let z nami na planinskih poteh je do 27. septembra 2015 na ogled v Planetu Tuš v Kranju, kjer bo v Cineplexxu 23. septembra posebna premiera filma Everest v poklon slovenskemu alpinizmu.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Planinski vestnik velja za najstarejšo še izhajajočo slovensko revijo. Prva številka je razveselila bralce februarja 1895, revija pa je bila v vseh obdobjih ogledalo dela planinske organizacije, gorniške kulture, odraz splošnih razmer in duševnega doživljanja gora Slovencev. Vestnik vsa desetletja poroča tudi o alpinističnih dosežkih naših alpinistov. "O himalajskih odpravah je bilo veliko medijskih objav, a objave v Planinskem vestniku – poglobljeni, osebni in čustveni članki članov odprave – so bile smetana javljanja z odprav," je ob letošnji slovesnosti Vestnikovih 120 let poudaril alpinist in slikar Danilo Cedilnik - Den.

Razstava Planinski vestnik - 120 let z nami na planinskih poteh, ki že vse jubilejno leto potuje po Sloveniji, slikovito prikazuje dejavnost revije, njen pomen in poslanstvo. V Planetu Tuš Kranj, kjer je na ogled do nedelje, 27. septembra 2015, pa tudi napoveduje premiero filma Everest v poklon slovenskemu alpnizmu, ki bo v sredo, 23. septembra, ob 20. uri v Cineplexxu Kranj, na rednih sporedih slovenskih kinematografov pa bo od 24. septembra.

Film Everest je presunljiva resnična zgodba o tretjem najbolj smrtonosnem dnevu v zgodovini Everesta. Tragedija, ki je v svetovni javnosti sprožila prvi val polemik o komercializaciji vzponov, se je na najvišji točki sveta odvijala 10. in 11. maja leta 1996. Takrat sta dve različni ekspediciji padli v milost in nemilost enemu najhujših snežnih viharjev. Everest bo ob pomoči osupljivih posnetkov v 3D tehnologiji in izjemne igralske zasedbe približal agonijo alpinistov, ki so bili v krutem okolju, kjer človeška telesa dobesedno umirajo, soočeni z nemogočimi ovirami. V primežu smrtnega strahu se je njihova vseživljenjska obsedenost po osvojitvi te veličastne gore preobrazila v nepredstavljiv boj za golo preživetje.

Manca Čujež

-------------------------
Povezane novice:
Everest od 23. septembra v slovenskih kinematografih
Planinski vestnik - svež in spočit z dopusta
Planinski vestnik, mladosten 120-letnik
Planinski vestnik - 120 let z nami na planinskih poteh
Brez Planinskega vestnika ne bi bilo planinstva, kot je - zavednega, samozavestnega in dobrovoljnega
Planinska noč knjige: Ko med platnicami zadiši po gorah

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

petek, 17. januar 2025

Januarski planinski vestnik je že izšel. V tokratni temi meseca pišemo o Mojstranških vevericah - plezalnih legendah iz Mojstrane. Ti mladi fantje so v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja prispevali k izjemnemu obdobju slovenskega alpinizma. Točno so vedeli, kaj si želijo, ob tem pa so si tudi upali in znali to izpeljati. Kdo so bile te naše legende, kaj vse so preplezali in doživeli, pišemo v osrednji temi, katere avtor je Vladimir Habjan, ki je tudi avtor ravnokar izdane knjige o Mojstranških vevericah.

Iskanje med novicami