torek, 15. september 2015, ob 18. uriPZS

Planinski vestnik - svež in spočit z dopusta

V septembrski številki revije za ljubitelje gora Planinskega vestnika, smo del revije posvetili nedavno preminulemu plezalcu z umetniško dušo, Marjanu Manfredi - Marjonu. Svoje spomine nanj so nam zaupali nekateri njegovi soplezalci in prijatelji.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Za vas smo se pogovarjali z alpinistom, prvopristopnikom na dva osemtisočaka in snemalcem predvsem gorniških filmov Kurtom Diembergerjem ter z gonilno silo češko-slovenskega sodelovanja, ustanoviteljem revije Lide & Hory in soorganizatorjem mednarodnega festivala alpinizma v Pragi Ladislavom Jiraskom.
 
V rubriki Z nami na pot vas vabimo na strme travnate vesine nad Loško Koritnico, na Loško steno. Lahko pa obiščete še en takšen odmaknjen in divji svet, Čisti vrh pod Velikim Špičjem, se mogoče povzpnete še na Triglav, kjer smo sedmega avgusta praznovali 120 let postavitve Aljaževega stolpa ali pa si ogledate posodobljeno meteorološko postajo na Kredarici. Kdo je avtor prve fotografije Aljaževega stolpa, si lahko preberete na 28. strani Planinskega vestnika.
 
Letos julija je minilo 150 let od prvega vzpona na Matterhorn, predstavljamo pa tudi splošen pregled prvihslovenskih vzponov nanj. Spominjamo se tudi naravoslovca naših gora, Balthasarja Hacqueta, saj letos mineva dvesto let od njegove smrti in praznovanju Češke koče, ki je stara 115 let, in je za marsikoga večna stara ljubezen. Obveščamo vas tudi o novo zgrajeni planinski koči na Mrzlem vrhu.

Sledijo stalne rubrike: kolumna, foto nasvet, varstvo narave, novice iz vertikale, novice iz tujine, pisma bralcev, literatura, planinska organizacija, TNP, SPM in V spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika! Poiščite ga v svojem kiosku.

PDF Kazalo (1,1 MB)


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami