sreda, 10. junij 2015, ob 10.30 uriPZS

Maloplaninska knjižnica pod krošnjami (vrhov)

Domžalski dom na Mali planini že drugo leto zapored vabi v gorniško enoto Knjižnice pod krošnjami. Med 8. in 14. junijem bo povečini knjižno, čez dan bo nastajala tekoča berljivost. Popoldne in zvečer bodo možne posamezne črke ali besede. Pihal bo šibak pravopis maloplaninskih smeri. Temperatura na 1534 m bo okoli 15 strani na uro, na 2500 m dober razgled na skoraj 400 krav.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Domžalski dom na Mali planini, Kamniško-Savinjske Alpe (1534 m)

Napoved za jutri
Jutri bo povečini knjižno, čez dan bo nastajala tekoča berljivost. Popoldne in zvečer bodo možne posamezne črke ali besede. Pihal bo šibak pravopis maloplaninskih smeri. Temperatura na 1534 m bo okoli 15 strani na uro, na 2500 m dober razgled na skoraj 400 krav.

Podatki s samodejnih postaj branja
8.–14. junij
: knjig obilo, število ustaljeno
120 let: Planinski vestnik, letošnji starostni jubilant (brez rumenih primesi)
2864: strani gorniške literature
1 ura: hoje, obvezno pred branjem
10h–20h: vsak dan čas za listanje

Knjižnica pod krošnjami vrhov

Po lanskoletni super izkušnji se od 8. do 14. junija najbolj zelena knjižnica vrača na Malo Planino. Gorniška enota Knjižnice pod krošnjami je še posebej nahrbtniško založena s knjigami s področja gorništva, veliko pisane literature bodo našli tudi najmlajši goroljubci, za katere je pripravljen pripovedovalski dogodek z Ireno Cerar.

Pri Domžalskem domu je branje, listanje in uživanje na 1534 metrih nadmorske višine prav posebno doživetje!

Zdravilni odmerki branja na idealni nadmorski višini.

Na višini, ki razkadi meglo in prepodi stres, se knjige v pomirjujoči senci smrek in oblakov predstavljajo v svoji najlepši luči. Meditativna tišina, polnokrvni kisik in družba potujočih Mu mlekarn obljubljajo prav posebno doživetje. Knjiga v naravi je pozabljeno zadovoljstvo. In je vir za izjemna gorniška doživetja.

knjiznica_pod_krosnjami

Na planino, kjer je Knjižnica pod krošnjami lani prvič podrla svoj višinski rekord, najbolj strastne knjigogornike vabimo tudi na vikend oddih med 12. in 14. junijem. Rezervacije za nočitev v Domžalskem domu sprejemamo na nabiralnik@divjamisel.org.

SOBOTNI DOGODEK NA MALI PLANINI:

Od zmaja do tolovaja – pravljice iz Kamniških planin / 13. junij ob 11. uri
Velikan – ukletnik, zmaj, divji možje, bele deklice, škratje in ajdi – vsa ta bajeslovna bitja so še pred sodobnimi obiskovalci naseljevala Kamniške planine. Tu izvirajo tudi zlati studenci, h katerim hodijo pit gamsi z zlatimi parkeljci. Samo posebni srečneži pa lahko najdejo votlino z zakladom. Skrivnostne zgodbe iz Kamniških planin bo v eni najlepših pripovedovalskih dvoran pri nas – na cvetočih pobočjih Planine – pripovedovala Irena Cerar, avtorica novega družinskega izletniškega vodnika Kamniške pravljične poti.


Knjižnica pod krošnjami je bralni festival, ki celo poletje na navdihujočih lokacijah ponuja brezplačno branje na prostem. Med izbranimi knjigami in revijami so zastopane vse zvrsti in mnogi formati. Glavno vlogo imajo knjižne novosti, ki ponujajo vpogled v najnovejšo knjižno produkcijo.

Zavod Divja misel v sodelovanju s slovenskimi založbami in celo četo podpornikov, partnerjev in prostovoljcev letos organizira enega bolj prepoznavnih nacionalnih projektov širjenja bralne kulture v 11 mestih ter skupaj ponuja kar 18 bralnih otokov brezplačnega branja, listanja in uživanja.

Vir: Razgledi

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

petek, 17. januar 2025

Januarski planinski vestnik je že izšel. V tokratni temi meseca pišemo o Mojstranških vevericah - plezalnih legendah iz Mojstrane. Ti mladi fantje so v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja prispevali k izjemnemu obdobju slovenskega alpinizma. Točno so vedeli, kaj si želijo, ob tem pa so si tudi upali in znali to izpeljati. Kdo so bile te naše legende, kaj vse so preplezali in doživeli, pišemo v osrednji temi, katere avtor je Vladimir Habjan, ki je tudi avtor ravnokar izdane knjige o Mojstranških vevericah.

Iskanje med novicami