petek, 23. april 2010PZS

Napoved majskega Planinskega vestnika


Klikni na fotografijo za povečavo ...
Tema meseca maja je zgodovina v gorah. O povezavi gora in preteklosti, o vlogi Planinskega vestnika pri tem, je pisal Dušan Škodič. Pišemo tudi o dveh pomembnih možeh iz planinske zgodovine, o Skalašu Oskarju Delkinu in o rodoljubu Zorku Jelinčiču. Z Olgo Kolenc smo se odpravili po zelenih potem med Rdečim robom in Krnom. Naš mladi dopisnik Nejc Pozvek opisuje težko smer Mokre sanje v Strevčevi peči. Povzpeli smo se na enega najtežjih dolomitskih vrhov, na Hohe Gaisl/Croda Rossa d'Ampezzo. O svojem pisanju in bodočih načrtih je s pisateljem Duškom Jelinčičem kramljal Žarko Rovšček. V svet smo se najprej odpravili na gorati otok Madeiro, Peter Starič pa nam je opisal srečanje z medvedom pred štirimi desetletju v Crater Lake v ZDA. Tokrat smo se v rubriki Z nami na pot odpravili z Andrejem Troštom v Gozd Martuljek, kjer smo se vzpeli na štiri okoliške vrhove, Mire Steinbuch nas vabi na otok Krk, Andrej Stritar pa opisuje zadnji turni smuk te zime - Kotovo sedlo. Rozi Skobe je zbrala nekaj vtisov z akcije Očistimo Slovenijo. V vzgojnem delu spet pišejo strokovnjaki: Miha Pavšek o vremenu, dr. Nada Rotovnik Kozjek o prehrani, Dušan Klenovšek o lepem čeveljcu, Tadej Debevec n Aljaž Anderle o alpinistični tehniki, povzeli pa smo še del lanske Analize reševanja v gorah. S svojimi komentarji in razmišljanji so se oglasili Urban Golob, Dušan Škodič in Marjan Bradeško. Kot običajno - na koncu cela vrsta alpinističnih novic, vesti iz planinske organizacije in novih knjigah.

72 strani zanimivega branja!
Želimo vam veliko veselja pri branju Planinskega vestnika!


Uredništvo


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami