sobota, 7. januar 2023, ob 10. uriPZS

Mednarodni dan gora - pogovor z Olgo Kolenc

Ob 11. decembru, mednarodnem dnevu gora, so se v Mestni knjižnici in čitalnici Idrija z različnimi dogodki vključili v mednarodni festival Brati gore, ki ob podpori Alpske konvencije spodbuja praznovanje kulturne raznolikosti in hkrati podobnosti v Alpah ter povezuje gore in kulturo. V sodelovanju s PD Idrija so v studiu Idrijskih novic pripravili pogovor z Olgo Kolenc, ki je pri Planinski založbi izdala knjigo Pot do kamnitih src.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Moto branja je bilo »Ženske premikajo gore«, zato so idrijski planinci v sodelovanju z Mestno knjižnico in čitalnico Idrija medse povabili žensko, rojakinjo, ki premika gore.

Olga Kolenc se je leta 1953 rodila na Vojskem nad Idrijo, živi in dela v Novi Gorici. Piše poezijo in prozo ter haikuje, tudi narečno. Leta 2006 je izšla njena prva pesniška zbirka z naslovom Pot preobrazbe, leta 2020 pa zbirka z naslovom Z okna tiste kamre, obe z odtisi njenih likovnih del. Je članica goriškega literarnega kluba Govorica in Društva likovnih umetnikov severne Primorske, saj se ukvarja tudi s slikarstvom ter okoljsko in umetniško fotografijo. Literarna dela skupaj s fotografijami objavlja v uveljavljenih slovenskih revijah, v različnih zbornikih in koledarjih. Je dolgoletna redna zunanja sodelavka Planinskega vestnika. 

Olgo Kolenc so ob dnevu gora gostili tudi v kulturni oddaji TV studia Idrijskih novic. Z novinarko Anko Rudolf sta se sprehodili po njeni življenjski poti, povedala je, kako je preživljala prva otroška leta na Vojskem, pa tudi kako se je počutila, ko se je preselila v Novo Gorico. Sprehodili sta se po po njeni novi knjigi Pot do kamnitih src, v kateri opisuje manj znane kotičke vzdolž hribov in gora ob zahodni slovenski meji.



Vir: idrija.com

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami